Ludzie Kongresu IKONA 2023
(goście, trenerzy, prelegenci)
dr Adriana Bartnik-Małek
Prawniczka, socjolożka, członkini Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej. Od kilkunastu lat udziela porad prawnych współpracując z organizacjami pozarządowymi i kancelariami adwokackimi. Ekspertka w zakresie budowania przyjaznego środowiska pracy.
prof. Leszek Błaszkiewicz
Radioastronom pracujący w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Oprócz badań naukowych (głównie pulsary), swój czas poświęca na edukację studentów i popularyzację nauki. Jest stałym współpracownikiem kwartalnika SFinks, pisuje też teksty popularnonaukowe do innych czasopism, udziela się w internetowym kanale Astrofaza, współtworząc program #PopScience. Wygłasza prelekcje i organizuje pokazy fizyczne i astronomiczne, także podczas konwentów miłośników fantastyki naukowej, do których się zalicza. Jest wielkim miłośnikiem muzyki elektronicznej, którą popularyzuje prowadząc audycję radiową „Słodki smak el-muzyki” w radiu UWM FM. Od kilku lat organizuje pod kopuła Olsztyńskiego Planetarium cykliczne spotkania i koncerty pod hasłem „Muzyka pod Gwiazdami”.
Dorota Dańczak-Król
Akredytowany coach w European Mentoring and Coaching Council, akredytowany trener Norman Benett Academy, prawnik, specjalistka w zakresu procesu rekrutacji, assessment center i development center.
prof. Andrzej Dragan
Profesorem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Laureat nagród naukowych European Science Foundation, Ministra Edukacji, Fundacji Nauki Polskiej, NCN i „Polityki”. Stypendysta University of Oxford, pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Autor dwóch książek i 60 artykułów naukowych. Zdobywca tytułu Fotograf Roku brytyjskiego pisma „Digital Camera”, nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes. Autor fotografii i krótkich filmów dla Netflixa, HBO, Channel 4, Sky TV, Playstation, Converse, Energizer, Xbox. Twórca fotograficznego Efektu Dragana. Autor teledysków dla Quebonafide, Behemoth, Hani Rani. Nigdy nie pił kawy
dr Maciej Kawecki
Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji WSB. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Z pasją popularyzuje osiągnięcia Polaków w dziedzinie innowacji.
dr Maciej Kluz
Założyciel i opiekunem SKN Technologów Żywności „Ferment”. Koordynuje projekty NAWA i program CEEPUS na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest organizatorem międzynarodowych konferencji naukowych, m.in. : „Human – Nutrition – Environment”, „Risk Factors of Food Chain”, „Meeting of Young Researches from V4 Countries”.
dr Piotr Kucia
Operator filmowy, fotograf, wykładowca na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Specjalista w zakresie technik rejestracji obrazu fotograficznego i filmowego. Kierownik badań naukowych dotyczących digitalizacji obrazu. Współautor podręcznika dla operatorów filmowych pod tytułem „Oświecenie”.
Tomasz Kułakowski
PR manager, zbudował od podstaw komunikację w spółce giełdowej produkującej napoje. Wcześniej dziennikarz „Czarno na Białym” w TVN 24, korespondent Polsat News w Moskwie (w latach 2012-2019), dziennikarz IAR Polskiego Radia.
dr Łukasz Lamża
Dziennikarz naukowy, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Filozof nauki, zatrudniony w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński). Twórca i prowadzący cotygodniowego przeglądu prasy naukowej „Czytamy Naturę” (YouTube). Autor książek, m.in. „Wszechświat krok po kroku” (2019), „Światy równoległe” (2020), „Połącz kropki” (2021), „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci” (2022). Jego marzeniem intelektualnym jest zrozumieć wszystko, a następnie narysować to wszystko w postaci jednego pięknego diagramu, który sprawi, że wszystko stanie się jasne dla wszystkich.
Agata Pawłowska
Akredytowany coach International Coaching Community, partner Extended Disc Polska, certyfikowany międzynarodowy trener firmy Apple. Specjalistka z zakresu wdrażania standardów działania organizacji, budowania zespołu, badania kultury organizacyjnej, sztuki prezentacji i wystąpień publicznych, psychologicznych aspektów zarządzania.
Krzysztof Poznański
Od 2013 roku popularyzator nauki i twórca kanału YouTube NaukowoTV gdzie zgromadził liczną publiczność. Do tej pory wydał ponad 400 filmów, uczestniczył także w tworzeniu jednej z największych w kraju platform edukacyjnych. Autor książek „Dinozaury i wielkie ssaki” oraz „Zanim pojawiły się dinozaury”. Interesuje się naukami o Ziemi (geografia, paleontologia, geologia, astronomia). Prowadzi liczne wykłady, warsztaty i prelekcje gdzie stara się pokazać, że nauka nie musi być nudna. Jego celem jest uświadamianie, że rozwijać swoją wiedzę można w interesujący sposób np. poprzez różnego rodzaju eksperymenty myślowe, doświadczenia, opisowe podejście do tematu.
dr Tomasz Rożek
Fizyk, popularyzator nauki (kanał „Nauka. To lubię”), laureat wielu nagród dziennikarskich, szef działu naukowego w tygodniku „Gość Niedzielny”. Autor książki „Akademia Superbohaterów” o wybitnych polskich naukowcach i ich odkryciach.
prof. Piotr Siuda
Medioznawca pracujący na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Interesuje się społecznymi aspektami internetu, groznawstwem oraz naukometrią. Autor kilku monografii, a także artykułów w wielu pismach indeksowanych w bazach Web of Science i Scopus (np. „Journal of Computer Mediated Communication”, „Critical Studies in Media Communication”, „Games and Culture”). Obecnie prowadzi projekt NCN OPUS 22 pt. „Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami”. Associate Editor czasopisma wydawanego przez SAGE: „Journal of Creative Communication” (Impact Factor 2022: 1.5
Grzegorz Sokołowski
Prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych, przedsiębiorca i trener biznesu, właściciel marki Prezencik, udziałowiec start-upu Visus VR, ekspert w zakresie komercjalizacją wyników badań naukowych w spółkach typu spin-off i spin-out.
Aleksandra i Piotr Stanisławscy
Małżeństwo, które od blisko 20 lat pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi i radiowcy z powołania. Laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019 za bloga Crazy Nauka oraz dwóch nagród POP Science 2020 za tegoż bloga i audycję radiową “Homo Science” w radiu TOK FM. Autorzy książki “Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi naukowymi mitami.
Krzysztof Tomczyński
Trener i doradca komunikacyjny z kilkunastoletnim doświadczeniem w public relations. Partner i Account Director w Alert Media Communications, gdzie prowadzi projekty kryzysowe, strategiczne i szkoleniowe dla wiodących firm z branż: FMCG, retail, motoryzacyjnej i medycznej oraz realizuje projekty dla instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Wykładowca w ramach polskich i międzynarodowych projektów szkoleniowych.
dr hab. Jacek Wasilewski
Medioznawca, dziennikarz, pisarz, scenarzysta. Na uczelniach wyższych prowadził wiele przedmiotów (m.in.: retoryka i erystyka, semiotyka kultury, media drukowane, audiowizualność w kulturze, analiza dyskursu medialnego), wykładów monograficznych (media, manipulacja, demokracja, retoryka codzienności, teorie narracji) oraz warsztatów (komunikacja artystyczna, warsztaty reklamy społecznej). W Radio Tok FM prowadzi audycję „Program Językowy”.
Marcin Wyrwał
Reporter, dziennikarz śledczy, korespondent wojenny Onetu. Relacjonował wojny w Syrii, Iraku i Ukrainie (zarówno walki w roku 2014 jak i konflikt na pełną skalę trwający od roku 2022). Autor książki o ukraińskim zrywie wolnościowym „…i zejdzie na ich głowy nasz gniew” oraz – wspólnie z Małgorzatą Żmudką – książki o pierwszej fazie COVID-19 w Polsce „Nadzwyczajni”. Specjalizuje się w tematyce Wschodu
dr Piotr Zakrzewski
Od stycznia 2020 roku jest zastępcą prezesa Urzędu Patentowego RP. Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych i ochrony własności intelektualnej. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu „Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.